Airbus показа нискозабележима изпитателна платформа

747 прочитания

Европейската компания Airbus Defence & Space изненадващо разкри днес, 5 ноември 2019 г., че е изработила изпитателна платформа, която в последните години е преминала през задълбочени изследвания с цел намаляване на радарната, акустична, инфрачервена и визуална сигнатура.

Програмата, в рамките на които е създадена платформата, се нарича LOUT (Low Observable UAV Testbed) и датира от 2007 г. Апаратът, който има форма на ромб, има размери приблизително 12 х 12 m и тежи около 4 тона. Той не е предназначен да лети, но конструктивно е изпълнен като реален летателен апарат – има въздухозаборници, механизация на крилото, колесник, пилотска кабина и други.

В рамките на изпитанията са били проверени различни концепции и технологии, включително плоско управляемо сопло, материали за намаляване на радарната сигнатура, материали за намаляване на топлинното излъчване, конструкцията на въздухозаборниците, както и на първите степени на компресорите на двигателите.

Според Airbus Defence & Space работата по LOUT е започнала през 2007 г., а през 2010 г. е сключен договор с германското правителство за създаването на изпитателната платформа. Тя е била готова през 2014 г., след което са започнали изпитания, продължаващи до днес.

С LOUT се цели имитацията на дозвуков летателен апарат предназначен за удари по земни цели, чието въоръжение е във вътрешни отсеци. Основната оптимизация на конструкцията е за предпазване от наземно базирани радари и зенитни средства, но като цяло LOUT се стреми да постигне всерекурсно намаляване на забележимостта. Преди Airbus Defence & Space да се спре на тази компановка, са били проучени и други варианти.

От компанията не са пожелали да дадат повече детайли по конкретните приложения на LOUT, като например, дали от него ще се създаде латящ технологичен демонстратор или дали ще постави основа на реален боен летателен апарат, бил той пилотируем или безпилотен. Все пак е било посочено, че наученото ще се използва в създаването на бъдещия FCAS и при бъдещите модернизации на Eurofighter.

Свързани теми

Предишна публикация
Турция все пак преговаря за Су-35
Следваща публикация
Airbus Helicopters се радва на добър военен бизнес с H145
747 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

TAI получи над $1 млрд. за работа по TFX

Турската компания TAI е получила 4,8 млрд. турски лири (около $1,16 млрд.) за финансиране на първоначалната фаза на проектиране на проека за изтребител от следващо поколение TF-X. Това съобщава турското издание Daily Sabah.

Подписването на договора за разработка на FCAS може да се забави

Подписването на договора за разработката на френско-германския боен самолет от следващо поколение FCAS може да се забави, защото двете страни не могат да постигнат съгласие за експортните режими за въоръжението, което ще създадат, както и за това как да изглежда програмата за създаване на нов основен боен танк. Това съобщава германският бизнес вестник Handelsblatt.

Полша подписа за 32 изтребителя F-35

Полският министър на отбраната Мариуш Блашчак (на снимката) подписа днес, 31 януари 2020 г., договор за покупката на 32 изтребителя F-35A. Неговата стойност е $4,6 млрд.

САЩ отстраниха Турция от програмата F-35

САЩ отстраниха едностранно Турция от програмата F-35, като напълно блокираха участието ѝ, както в мениджмънта на програмата, така и в производствената ѝ част. Решението бе обявено късно снощи, съобщава Defence News.

Меню