Представиха астронавтите, които ще тренират за програмата Artemis

220 прочитания

18 астронавти от NASA бяха избрани за да стартират обучението си за програмата Artemis, чиято цел е завръщане на хората на Луната. От тях ще бъдат избрани екипажите за мисиите Artemis 2 и Artemis 3, като последната ще включва първото стъпване на хора на луната от 1972 г. насам.

18-те астронавта са разделени поравно между мъже и жени. Поравно е и разделението на такива с опит в космоса и такива без.

Имената на астронавтите бяха обявени от вицепрезидента на САЩ Майк Пенс, след заседание на Националния съвет по космонавтика, който той председателства. Той отбелязва, че от тази група ще са следващите мъже и първата жена, които ще стъпят на Луната.

Двама от астронавтите, които бяха обявени за участие в програмата, в момента са в космоса. Това са Кейт Рубинс (родена през 1978 г. с два полета в космоса) и Виктор Гловър (роден през 1976 г., един полет в космоса), които са на борда на МКС.

Най-възрастният в групата е роденият през 1965 г. Скот Тингъл, който има един полет в космоса. Най-младата в групата е родената през 1988 г. Джесика Уоткинс, която все още не е летяла в космоса.

Останалите 14 астронавти са: Джо Акаба (роден 1967 г., три полета), Ража Чари (роден 1977 г., без полет в космоса), Матю Доминик (роден 1981 г., без полети), Уди Хобърг (роден 1985 г., без полети), Джони Ким (роден 1984 г., без полети), Кристина Кох (родена 1979 г., един полет в космоса), Кейл Линдгрен (роден 1973 г., с един полет), Никол Ман (родена 1977 г., без полети), Ана Маклейн (родена 1979 г. с един полет), Джесика Мейр (родена 1977 г., с един полет), Жасмин Могбели (родена 1983 г., без полети), Франк Рубио (роден 1977 г., без полети), Кайла Барон (родена 1987 г., без полети) и Стефани Уилсън (родена 1966 г., с три полета).

Настоящите планове на NASA са в края на 2021 г. да се състои мисията Artemis 1, в рамките на която към Луната ще се изстреля космическия кораб Orion, но без екипаж. В средата на 2023 г. ще бъде изстреляна мисията Artemis 2 с четирима астронавти, като целта е достигане на Луната и връщане обратно, без влизане на орбита. В края на 2024 г. трябва да стане факт мисията Artemis 3, при която астронавтите ще стъпят на лунната повърхност. Екипажът също ще е четиричленен.

Администрацията на президента Тръмп настоя кацането на астронавти да стане през 2024 г., а не както NASA първоначално планираше през 2028 г. След загубата на Тръмп и липсата на желание от Конгреса да финансира ударно програмата, може да се очаква, че ще има промяна в графика и отлагане завръщането на Луната.

Свързани теми

Предишна публикация
Virgin Galactic с неуспешен тест на SpaceShipTwo
Следваща публикация
Технологичният демонстратор на Starship полетя успешно и се взриви зрелищно на кацане
220 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Союз МС-08 излетя за МКС с тричленен екипаж

Космическият кораб Союз МС-08 излетя днес, 21 март 2018 г., с тричленен руско-американски екипаж за Международната космическа станция (МКС). Това е 135-ият старт на космически кораб от семейството Союз.

NASA обяви план за комерсиализация на МКС

NASA обяви вчера, 7 юни 2019 г., че стартира програма, чрез която ще се опита да засили чисто търговското използване на Международната космическа станция (МКС).

Българската космонавтика преди четвърт век – Част I

Преди четвърт век България изживя своето космическо лято. Не само че на орбита бе изведен вторият български космонавт Александър Александров с научната апаратура по проекта „Шипка”, но и към Марс полетя сонда с българско оборудване на борда. Как всичко това стана факт? За събитията през българското космическо лято от първо лице разказва професор Борис БОНЕВ, който във втората половина на 80-те години е водеща фигура в българската космонавтика.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 60 (август 2013 г.)  

Всеки старт на Союз-5 ще струва $60 млн.

Всеки старт на ракетата-носител Союз-5 ще струва $60 млн. Това съобщава генералният директор на Роскосмос Дмитрий Рогозин в своя профил в социалната мрежа Twitter.

Меню