Заради руски самолети над Черно море български МиГ-29 са излетели по тревога

988 прочитания

Български изтребители МиГ-29 са излетели по тревога, заради активност на руски военни самолети над Черно море. Това съобщиха от НАТО.

Според официалното съобщение на Алианса, на 29 март 2021 г. няколко групи руски военни самолети са били съпровождани от натовски изтребители. Над Черно море са били открити три руски самолета, летящи в близост до въздушното пространство на страните от НАТО в региона. За да бъдат съпроводени са били вдигнати по тревога изтребители от България, Турция и Румъния.

Българските ВВС дават дежурство по мисията „ер полисинг” с двойка МиГ-29 от авиобаза Граф Игнатиево, в рамките на интегрираната система за ПВО и ПРО на НАТО (NATINAMDS).

Според НАТО, изтребители на Алианса са били вдигнати 10 пъти по тревога на 29 март за да следят руски военни самолети. Става въпрос за шест различни групи, които са били в района на въздушните пространства на натовските държави в рамките на около шест часа.

Освен групата над Черно море, е имало морски патрулен самолет Ил-38 над Балтийско море и двойка Ту-142МЗ (в съобщението на НАТО се говори за бомбардировачи Ту-95, но на разпространените снимки се вижда, че това са самолети за борба с подводниците), които са прелетяли от Арктика до Северно море, като по тях са активизирани норвежки, британски и белгийски изтребители. Отделно, друга двойка Ту-160 е била ескортирана отново от норвежки изтребители.

От НАТО подчертават, че руските военни самолети не са нарушили натовското въздушно пространство, но са били съпровождани, защото не пускат летателни планове и не комуникират с РВД, което е потенциална заплаха за цивилния въздушен трафик.

По традиция, за участието на българските изтребители в подобни мирновременни мисии не се съобщава от българското МО.

В последно време активността на руската военна авиация над Черно море е минимална и такива реални вдигания по тревога (т.нар. „Alpha Scramble”) на силите поддържащи „ер полисинг” у нас вече се случват максимум веднъж месечно. За сравнение, през пиковите 2014 – 2015 г. подобни вдигания по тревога имаше по около 100 пъти годишно, но след това руската активност непрекъснато намалява.

Свързани теми

Предишна публикация
Авиокаст: Епизод 5
Следваща публикация
Две компании се състезават за ремонт на Р-27
988 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Изгубен и намерен

Вече повече от седмица Въоръжените сили на България провеждат една уникална операция – изваждането на останките на изтребител Messerschmitt Bf 109 (популярно известен и като Me 109) от състава на Въздушните на Негово Величество войски (ВНВВ). Какво беше намерено под ливадите на самоковското село Марица, чий е бил самолетът и какво ще се случи с намерените останки?
На тези и други въпроси търсим отговор в настоящия материал.

Президентът Радев: Лобистите победиха експертите за новия изтребител

„Лобистите постигнаха своето. Конкурсът се връща в изходна точка и с това застрашаваме да приземим окончателно 100-годишната си авиация”, така президентът Румен Радев коментира днес, 16 септември 2017 г., последните развития около процеса за придобиване на нов боен самолет.

Какво се казва в отговорите на МО към Президентството

Вчера, 24 юли 2019 г., министърът на отбраната Красимир Каракачанов обяви, че повереното му министерство е изготвило 19-страници отговори на въпросите, които президентът Румен Радев отправи по сделката за покупка на F-16. Действително, снощи след 20 часа, на сайта на МО бе качен документ в pdf-формат, в който се съдържат 19 въпроса и отговори към тях.

Какво ново може да разберем по сделката за F-16 от този документ?

Димитър Стоянов: Инвестирането в старите руски самолети показва политическото клатушкане на България

Полковник (о.р.) Димитър Стоянов, главен секретар на президентството, бивш началник-щаб на ВВС и бивш ръководител на проекта за нов изтребител заяви, че инвестирането в старите руски бойни самолети, докато обявяваме Русия за заплаха за Европа, показва политическото клатушкане на България. Това казa той днес, 8 октомври 2017 г., в ефира на БНР.

Меню