Як-130 катастрофира в Беларус

440 прочитания

Учебно-боен самолет Як-130 се разби днес, 19 май 2021 г., в белоруския град Барановичи. При инцидента е загинал двучленния му екипаж.

Катастрофата е станала малко преди 12,30 часа местно време. Самолетът е принадлежал към 116-та щурмова авиобаза. На борда му се е намирал майор, командир на учебно-бойното звено на базата и лейтенант, който е завършил военното училище през 2020 г.

Белоруското следствие съобщава, че в полет е възникнал технически проблем. Екипажът се е уверил, че самолетът няма да падне в жилищна сграда и се е катапултирал, но е загинал на място. Снимки от мястото на инцидента показват парашути от катапултни кресла.

За причините на инцидента се води разследване.

На няколко транша, Беларус поръча общо 12 броя Як-130, като първите пристигна в страната през ноември 2016 г., а последните през май 2019 г. Последните четири Як-130 влязоха в състава точно на 116-та авиобаза.

Последният загубен военен самолет за беларуските ВВС е от февруари 2017 г. Тогава МиГ-29 аварира при опит за излитане, а пилотът му се катапултира успешно. Последният загубен Як-130 е от април 2018 г. Тогава падна руски самолет, като екипажът се катапултира и се размина с леки наранявания.

Свързани теми

Предишна публикация
Хърватия купува употребявани Rafale?
Следваща публикация
Кюрдски бойци са опитали да нападнат турска авиобаза с дронове
440 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Все още не могат да открият японския F-35A

Точното място, където е потънал японския изтребител F-35A продължава да остава мистерия, въпреки че той се издирва от Япония и САЩ вече седмица. Това съобщава AP.

Ураганът Харви затвори и двете летища на Хюстън

Федералната авиационна администрация (ФАА) на САЩ затвори и двете международни летища на Хюстън, Тексас, след като града бе ударен тежко от урагана Харви. Летищата вероятно няма да отворят преди 30 август 2017 г.

Стартира производството на T-7A

Американският самолетостроител Boeing стартира производството на предсерийните учебно-тренировъчни самолети T-7A Red Hawk. Това съобщиха от…

Чешкият път в обучението

Чехия има уникална система за военно летателно обучение, работеща добре вече 14 години. Тя съществува извън рамките на ВВС или военното министерство, защото е дъщерна компания на основния държавен авиоремонтен завод в страната – LOM Praha (ЛОМ Прага). Въпреки, че е цивилно предприятие със 100% държавна собственост, тя е под строг контрол и работи в тясно взаимодействие с военното министерство и ВВС на страната.

Меню