Virgin Orbit успешно тества своята ракета-носител LauncherOne

116 прочитания

Компанията Virgin Orbit успешно тества своята ракета-носител с въздушен старт LauncherOne. Тя достигна зададената орбита вчера, 17 януари 2021 г.

Ракетата-носител бе издигната във въздуха от модифициран Boeing 747-400 наречен „Cosmic Girl”. Самолетът излетя от Мохаве, Калифорния в 10,38 часа местно време (20,38 часа българско време) и след 61-минутен полет достигна зоната за изстрелване, която се намира над Тихия океан, в близост до крайбрежието на Южна Калифорния.

„Cosmic Girl“ носи LauncherOne на пилон под лявото си полукрило

Ракетата се отдели нормално от носителя си и пет секунди по-късно запусна двигателя на първата си степен, наречен NewtonThree, горящ керосин и течен кислород. Три минути по-късно той прекрати работата си, а първата степен на ракетата се отдели. След това се задейства двигателят на втората степен, наречен NewtonFour. Той работи още шест минути.

От Virgin Orbit обявиха, че ракетата е достигнала зададената орбита. Малко по-късно бе направена корекция в орбитата, за да може да бъдат пуснати 10 наносателита, които се намираха на борда. Два часа по-късно, от компанията обявиха, че и тази част от теста е приключила успешно.

Тестът дойде осем месеца след като първият опит за изстрелването на LauncherOne, от борда на Boeing 747, се провали. Тогава се появи отказ в двигателя на първата степен, малко след запуска му.

Засега, не се обявява кога ще е вторият старт, който вече ще е с реален търговски товар на борда.

Проектът LauncherOne е част от бизнес-империята на сър Ричард Брансън. Официално той бе стартиран през юли 2012 г., като първоначално ракетата трябваше да се изстрелва от самолета WhiteKnightTwo, който се използва и за изстрелване на суборбиталния апарат SpaceShipTwo, предназначен за космически туризъм. Изстрелванията трябваше да се менажират от Virgin Galactic.

През 2015 г., обаче Брансън обяви, че няма да използва WhiteKnightTwo, а ще модифицира един от старите Boeing 747 на авиокомпанията си Virgin Atlantic. Това бе направено с цел уголемяване на ракетата-носител.

През 2017 г. пък, проектът LauncherOne бе обособен под шапката на нова компания – Virgin Orbit, която трябва да се занимава само с изстрелване на товари на околоземна орбита. Компанията в момента има поръчки за неназован брой търговски изстрелвания на стойност няколкостотин милиона долара.

LauncherOne има маса при изстрелването си от 30 тона. Полезният товар, който може да бъде изведен на ниска земна орбита е около 500 kg, а ако се цели полярна орбита, полезният товар пада до 300 kg. Целта на Virgin Orbit е първоначалните изстрелвания да са на цена от около $12 млн., но от компанията дават да се разбере, че се надяват цените да паднат.

Това не е първата успешна ракета-носител с въздушен старт в историята. Между 1990 и 2019 г. са проведени 44 старта с Pegasus – твърдогоривна ракета изстрелвана от борда на модифициран L-1011 или бомбардировач B-52.

Свързани теми

Предишна публикация
Демонстраторът на Starship отново се разби при кацане
Следваща публикация
Стендовият запуск на SLS бе прекратен преждевременно
116 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Stratolaunch Systems обяви, че разработва семейство от ракетни системи

Американската компания Stratolaunch Systems заяви, че разработва семейство от ракетни системи, които да се използват заедно с гигантския самолет, който компанията разработва, за извеждане на товари и хора на орбита.

Нов успешен полет за New Shepard

Суборбиталната система New Shepard на Blue Origin извърши нов успешен безпилотен тест. Петнадесетият пореден изпитателен…

Предстоят летателните изпитания на най-големия реактивен двигател

Първият полет на най-големия реактивен двигател в историята GE9X ще бъде изпълнен в рамките на следващите няколко седмици. Двигателят е монтиран на изпитателен Boeing 747-400, който се оперира от двигателостроителя GE Aviation.

New Shepard едва ли ще полети с хора през тази година

Много малко вероятно е компанията Blue Origin да изпълни полет с ракетата New Shepard с хора на борда в рамките на оставащите три месеца от 2019 г. Това е съобщил изпълнителният директор на компанията Боб Смит, цитиран от Space News.

Союз МС-12 се скачи с МКС

Космическият кораб Союз МС-12 се скачи успешно с Международната космическа станция (МКС). Това стана рано сутринта днес, 15 март 2019 г.

Меню