„Йотов и син” обжалват процедурата за ремонт на L-39

445 прочитания

Фирмата „Йотов и син България” ООД обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) процедурата за възлагане на обществена поръчка за ремонт на учебно-тренировъчните самолети L-39ZA. Фирмата иска и спиране на процедурата.

Жалбата на компанията е публикувана на 22 октомври 2021 г., а на 28 октомври КЗК е решила, че се образува производство с номер КЗК/849/2021. От публикуваното на сайта на комисията се вижда, че „Йотов и син” искат налагане на временна мярка спиране на процедурата.

Може да се предположи, че компанията обжалва изискването на МО всички дейности по ремонта на четири L-39 трябва да се извършват по актуална заводска документация от конструктора/производителя или от организация, която е оторизирана или сертифицирана от него.

„Йотов и син” работят с украински подизпълнители, които не са оторизирани от производителя Aero Vodochody.

Интересно е, че „Йотов и син” са опитали още на 12 октомври да обжали процедурата, но на 15 октомври КЗК е отказала производство.

МО стартира процедурата на 1 октомври. Цели се ремонт и удължаване на ресурса на четири L-39ZA,  четири двигателя АИ-25ТЛ и един пусков двигател „Сапфир-5”. Прогнозната стойност на цялата поръчка е 28 235 413,37 лева без ДДС.

Оттук насетне започват да действат няколко законови срокове, които до голяма степен ще определят събитията в следващите седмици и месеци.

Първо, КЗК трябва да се произнесе по искането на временна мярка за спиране на процедурата. Това трябва да стане в седем дневен срок след образуването на производство по жалбата. Тоест, до 4 ноември КЗК трябва да вземе решение по въпроса.

Ако КЗК реши да спре временно процедурата, то ще трябва да се изчака произнасянето на комисията по жалбата. По закон това трябва да стане в едномесечен срок, но той рядко се спазва поради натовареността на комисията и сложността на някои казуси. В повечето случаи КЗК се произнася в рамките на два месеца, а има случаи, където времето се разтяга до три и повече месеца.

Ако комисията отхвърли жалбата, то пред „Йотов и син” стои единствено опцията за обжалване на втора и последна инстанция – във Върховния административен съд (ВАС).

Свързани теми

Предишна публикация
Нов командир на зенитно-ракетната база
Следваща публикация
Анастас Герджиков: F-16 можеше да ни спести смъртен случай
445 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Канадска компания купува FA-50

Канадската компания ITPS Canada, която предоставя военни услуги, ще купи двуместните леки изтребители KAI FA-50.…

Чешкият път в обучението

Чехия има уникална система за военно летателно обучение, работеща добре вече 14 години. Тя съществува извън рамките на ВВС или военното министерство, защото е дъщерна компания на основния държавен авиоремонтен завод в страната – LOM Praha (ЛОМ Прага). Въпреки, че е цивилно предприятие със 100% държавна собственост, тя е под строг контрол и работи в тясно взаимодействие с военното министерство и ВВС на страната.

Меню