Българското Министерство на отбраната няма официална информация за забавяне в сроковете на доставка на изтребителите F-16 Block 70 предназначени за родните ВВС. Това се казва в отговор, който АЕРО получи от ведомството.
„До момента в Министерството на отбраната на Република България не е постъпвала информация (под формата на работен документ или по официални канали) за евентуални забавяния при изпълнение на програмата за производство на самолети F-16 Block 70, предназначени за българските ВВС”, се казва в отговора на ведомството.
В средата на ноември Грег Улмър, изпълнителен вицепрезидент на авиационния отдел на компанията производител Lockheed Martin, заяви пред Aviation Week и Breaking Defense, че има трудности при възстановяване на производството на F-16, които са свързани най-вече с пандемията от COVID-19 и проблеми в един от подизпълнителите. Той каза, че това ще доведе до забавяне на рестарта на сглобяването на F-16. Пред Breaking Defense Улмър е уточнил, че става въпрос за изоставане от 12 месеца.
За АЕРО от българското МО са съобщили, че в момента за България официално е валиден график на доставка, който бе съобщен от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов в началото на ноември – първите два български F-16 ще пристигнат през ноември 2023 г., последвани от четири през април 2024 г., а последните два ще бъдат предадени през август 2024 г.
АЕРО се обърка към Lockheed Martin с въпрос за прецизиране на сроковете за стартиране на крайното сглобяване на първия български F-16, неговото облитане и предаване на българската страна. От компанията признаха, че имат трудности в рестарта на производството, но не отговориха в прав текст на въпросите свързани с конкретни срокове:
„Пандемията от COVID-19, трудности при подизпълнителите и рестарта на новата линия за сглобяване се отразяват на нашия график за производство на F-16. Взимаме проактивни мерки заедно с програмния офис на F-16, нашите подизпълнители и международни партньори, за смекчаване на тези ефекти и максимализиране на ефективността на производство”, казват от Lockheed.
Не е ясно къде са проблемите с подизпълнителя, за който говори Улмър пред американските издания Aviation Week и Breaking Defense. Струва си да се отбележи, че през септември 2018 г. бе съобщено, че крилата за всички бъдещи F-16 ще се произвеждат в индийската компания Tata. Наскоро, обаче израелците от IAI съобщиха, че рестартират линията за производство на крилото на изтребителя.
В момента Lockheed Martin има поръчки за 128 броя F-16 Block 70/72 от пет държави. Бахрейн стана стартов клиент с 16 машини, следван от Словакия с поръчка за 14, през юли 2019 г. България подписа за осем, след което Тайван поръча 66, а Мароко 24.
Серийното производство на F-16 тече без прекъсване във Форт Уърт, Тексас от 1978 до 2017 г. След това линията бе пренасочена изцяло към производството на F-35. Последният сглобен в Тексас F-16 бе предназначен за Ирак. След това стартира процеса по преместването на производството в Грийнвил, Южна Каролина. Производствената линия там бе официално открита през април 2019 г.
Водещата снимка е от старата производствена линия във Форт Уърт.