Министър Заков: Още F-16, нови радари, ЗРК и безпилотни апарати

431 прочитания

Новият военен министър Драгомир Заков начерта амбиции за реализиране на девет плюс един големи военни проекта, сред които придобиването на още изтребители F-16, покупка на нови 3D обзорни радари, нови зенитно-ракетни комплекси и безпилотни апарати. Това стана по време на пресконференция, която се проведе днес, 29 март 2022 г.

„Като цяло, имаме девет приоритетни проекта, около които работим активно. Представям ги съвсем накратко – придобиване на нова бойна техника за изграждане на батальонна бойна група в състава на механизирана бригада; развитие на способности за артилерийска поддръжка; придобиване на 3D радари; изграждане на система за противовъздушна отбрана за обектово и зоново покритие; придобиване на безпилотни летателни апарати; придобиване на многоцелеви дизел-електрически подводници; придобиване на боеприпаси за плавателни средства на ВМС; придобиване на брегови противоракетни комплекси (вероятно има предвид противокорабни ракетни комплекси – бел. ред.); придобиване на полево комуникационно и информационно оборудване. Плюс още един проект – придобиване на още самолети F-16 за формирането на ескадрила”, заяви министър Заков.

Той посочи, че в момента всеки един от тези проекти минава през анализ за да се види как най-правилно, най-ефективно и най-бързо той може да се реализира, като целта в крайна сметка е придобиване на реални способности. Министърът на отбраната обясни, че е добре възможно най-бързо да се реализира идеята за фонд със средства за модернизация и превъоръжаване, за да не се налага парите да се връщат в централния бюджет ако не се похарчат в рамките на календарната година.

Заков не даде финансови изражения на тези девет плюс един проекта, нито посочи срокове за тяхното реализиране.

Той даде да се разбере, че покупката на нови наземни обзорни трикоординатни радари е особено приоритетно.

В началото на февруари, предшественикът на Заков Стефан Янев каза, че проектът за новите обзорни радари може да се задвижи след лятото, когато се очаква актуализация на републиканския бюджет. Пари за този проект липсват в сегашната версия на бюджета.

През миналата есен, служебният министър на отбраната Георги Панайотов твърдеше, че съвсем скоро ще вкара за обсъждане в Министерски съвет проекта за инвестиционен разход за покупката на седем радара на стойност 390 млн. лева. Това обаче не се случи. През краткия живот на 46-ото Народно събрание, министър Панайотов успя да отговори на парламентарен въпрос по темата, от където става ясно, че се касае за пет радара за далечно откриване и два радара за близко откриване.

„По отношение втората част на ескадрилата F-16 знаете, че е изпратено запитване за оферта до САЩ. Към този момент нямаме отговор. В момента, в който имаме оферта, тя ще бъде движена по съответния ред, разбира се, със съответното становище на МО”, каза още Заков.

Припомняме, че служебният кабинет през август 2021 г. изпрати до САЩ писмо-заявка за проектодоговор (LoR for LOA – Letter of Request for Letter of Offer and Acceptance) за придобиването на още осем изтребители F-16 Block 70, както и въоръжение и съпътстващо оборудване към тях. Отговорът се чака някъде в следващите седмици.

Заков не даде информация за другите два проекта, които засягат ВВС – новите ЗКР и покупката на безпилотни апарати.

В момента върви процедурата по възлагане на обществена поръчка с предмет покупка на безпилотни летателни системи от класовете „Малки” и „Мини” за Сухопътни войски. Програмата е сравнително скромна, като се цели покупката на две безпилотни системи от клас „Малки” (с минимум три броя БЛА в система), а втората предвижда покупката на 12 системи от клас „Мини” (отново с поне три апарата във всяка система). Очакваната стойност на проекта е 20,5 млн. лева.

Програмата, за която говори Заков, е по-скоро друга. През миналата година командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров заяви в интервю за АЕРО, че ВВС имат планове за покупка на по-сериозни безпилотни системи с високи способности за разузнаване от въздуха, както и ударни възможности.

Колкото до новите ЗРК, през миналото лято служебният министър Панайотов заяви в Народното събрание, че имало такъв проект, но той е финансово неосигурен и срокът му на реализация е 2032 г. В него можело да се вложат между $300 млн. и $1,23 млрд.

По информация на АЕРО, през миналата есен са били изготвени спецификации за два типа мобилни зенитно-ракетни комплекси – един със среден и един с голям обсег.

Остава да видим дали действително тези проекти ще бъдат финансово осигурени.

Свързани теми

Предишна публикация
ГЕРБ и БСП се надвикваха по покупката на F-16
Следваща публикация
Още една бройка за специализацията „летец – пилот”
431 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

САЩ поемат $46 до 60 млн. от цената на българските F-16

Съединените щати ще поемат между $45 и 60 млн. от цената за придобиване на осемте изтребителя F-16, но детайлите по тази военна помощ остават неясни. Това се разбра от думите на временно управляващия посолството на САЩ у нас Джъстин Фридман, по време на пресконференция проведена днес, 6 август 2019 г.

Индия показа боен БЛА

Индийската държавна компания Hindustan Aeronautics Limited (HAL) демонстрира пълномащабен макет на боен безпилотен летателен апарат.…

Валери Симеонов поиска нов конкурс

Бившият вицепремиер и лидер на партията НФСБ, която е част от коалицията Обединени патриоти, Валери Симеонов заяви, че е най-добре процесът за избор на нов боен самолет да бъде прекратен и след това рестартиран. Това заяви той днес, 9 януари 2019 г. в ефира на телевизия „Европа”.

Русия даде допълнителни данни за действията на сирийското ПВО по време на удара от 14 април

Руското МО даде допълнителна информация за действията на сирийското ПВО по време на ракетния удар от 14 април 2018 г. Според новите данни, за поразяването на 71 крилати ракети са били използвани 112 зенитни ракети.

Меню